Poslední dobou se velmi často mluví o exekucích a tolik potřebné změně pravidel pro oddlužování. Ano, i já jsem přesvědčena, že si mnoho lidí může za své problémy samo. Existuje ale také skupina, která se do dluhové pasti dostane ne vlastní vinou a prostě nemá sílu a možnosti z ní uniknout. Stačí pár opravdu těžkých životních situací – ztráta zaměstnání, rozvod, úmrtí v rodině, nemoc. V této souvislosti mi připadá tak trochu směšná současná diskuse o prvních třech dnech nemoci, tzv. karenční době a 60 % nemocenské. Pokud jste dlouhodobě nemocný a pobíráte 60 %, případně 79 % mzdy, sklouznete do dluhů velmi rychle. Nikdo Vám nesníží po dobu nemoci nájem na 60 %, ani chleba nekoupíte za 60%, možná jen zaplatíte víc za nemocnici či léky. Jak neskutečně těžké je to dokázat navíc z jednoho příjmu, určitě potvrdí každá samoživitelka. Ale vraťme se zpět k zadlužení a exekucím.

Výše penále a poplatků exekutorům je často likvidační. Zopakujme si některá statistická data a pro ten účel si dovolím použít údaje z projektu Mapa exekucí. Téměř desetina Čechů nad 15 let se potýká s exekucí. Celkový počet je přes 863 tisíc lidí s tím, že za poslední rok jich o třicet tisíc přibylo. Kolem 151 tisíc osob má přes deset exekucí. A jaká je situace přímo u nás v Liberci? Mapa exekucí uvádí tato čísla: počet osob v exekuci – 10 512, z toho počet dětí a mladistvých – 39 osob, věk 18 až 29 – 1504 osob a konečně senioři starší 65 let – 730 osob. Zbytek tvoří lidé ve věku 30 – 65 let. Je mi líto těch 39 dětí, které mají takto velmi znepříjemněný vstup do svého dospělého života, a neumím si představit těch 730 seniorů, kteří mají při té směšné výši důchodů splácet exekuci a ještě platit nájem, léky, potraviny apod. A vůbec nejhorší mi připadá fakt, že o těchto lidech mnohdy ani nevíme a nemůžeme jim pomoci.

Výstupem projektu Mapa exekucí jsou i doporučující opatření, která by pomoci mohla, a to je dluhové poradenství a dostupné bydlení. Je na místě rada, aby lidé byli i ve výběru dluhové poradny obezřetní a vyhledávali poradny, které nabízí bezplatné poradenství. A pokud si nevíte rady, kde a kdo ve vašem městě takové poradenství poskytuje, neváhejte se obrátit na sociálního pracovníka obecního úřadu, který je povinen Vám takovou informaci poskytnout. A hlavně se nestyďte, opravdu nejste sami a možná včasným jednáním zabráníte daleko horším následkům.

Ve věci dostupného bydlení lze jen konstatovat, že právě bytů s dostupným nájemným je v Liberci obrovský nedostatek a těch pár, které byly zařazeny do programu IPRÚ, tedy programu, v rámci něhož je možné čerpat finanční prostředky EU, nebude stačit.  To jsou byty ve stávajícím bytovém fondu, které budou zrekonstruovány. Kolik jich nakonec bude, je ve hvězdách, zatím se počítá se šesti domy, v nichž by se opravilo několik desítek bytů. Bohužel, v Liberci není stále přijat územní plán a tento program, který mohl být použit na výstavbu nových bytů, tak nemůže město využít. Bylo by vůbec nejlepší, kdyby poslanecká sněmovna již konečně přijala kvalitní zákon o sociálním bydlení. Bez něj se totiž povinnost zajistit lidem dostupné a při tom důstojné bydlení bude přehazovat ze státu na obec, z obce na stát, a lidem, kteří byt nutně potřebují, zůstanou jen oči pro pláč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *